Facebook Twitter Instagram
Davetiye Modelleri Nikah Şekerleri Bebek Şekerleri Sünnet Şekerleri

Dünden bugüne davetiye´nin tarihçesi

  Davetiye yani davet etme yolu anlımındaki bu kelime, İnsanların sosyalleştiği zamanlardan bugüne kadar çeşitli yöntemlerle kendini göstermiştir. Eski bazı kabilelerin düğün davetlerini duman yoluyla yaptığı birbirlerini bu şekilde davet ettikleri bazı kaynaklarda yer almıştır. Yüzyıllar önce insanların okuma yazma oranının düşük olması ve davetiyenin elde zahmetlice yapılması nedenlerinden dolayı davetiyeler bildiri yoluyla insanların toplandığı meydanlarda, pazarlarda, çeşme başlarında yüksek sesle okutularak halka duyrulurdu. Böylece daveti duyanlar duymayanlara ulaştırır ve dileyen davete giderdi. Okuma yazma oranının artması kağdın ve matbaanın icadı ile dügün davetiyelerinin gazetelerde yayımlanarak duyrulduğu da görülmüştür.

  Günümüzde kullandığımız düğün, nişan, nikah davetiyelerine geçilmesi ise şöyle olmuştur. İlk davetiyelerin orta çağda Kaligrafta (Latin harfleriyle estetik ve güzel yazı yazma) ustalaşmış olan keşişler tarafından yazıldığı sanılmaktadır. O dönemin soylu aileleri bu keşişlere para karşılığında davetiyeler yazdırırlardı. Tabi bu soyluluğun yanı sıra zenginlikte isteyen bir işti. 1600´lü yıllarda metal plakalar üzerine kazınarak başlayan davetiyeler sonra sonra parşömen (hayvan derisinden yapılan tabaka) üzerine yazılmaya başlanmış ve kağıdın icadına kadar böyle devam etmiştir. Kağıdın icadı ile davetiye yavaş yavaş şeklini değiştirmiş ve daha kibar ve zarif bir şekil almıştır. Kağıt üzerine hattatların veya kaligrafların yazdığı davetiyeler yine kağıttan yapılmış büyük zaflarla muhafaza edilirdi. Aileleri yada kişileri temsil eden mühürler vurulur ve davetlilere ulaştırılırdı. Posta iletişiminin olmadığı dönemlerde aylar öncesinden hazırlanmaya başlanan davetiyeler yine aylar öncesinden dağıtılmaya başlanırdı. Dağıtım için kiralanan ulaklar yada dağıtıcılar kullanılarak dağıtım sağlanırdı. Ailenin isimlerinin yanı sıra evlenen kişilerin yani gelin ve dağmadın isimlerinede yer verilirdi. Bu konuda farklılık gösteren kültürler ve topluluklarda vardır. Bazı topluluklarda sadece ailenin isimleri yada o aileyi veya soyu temsil eden mühürler kullanılırdı. Davetiyenin kaliteli gösterişli olması ailenin soyluluğunu ve zenginliğini göstermekteydi.

  Davetiyenin hazırlanması, dağıtılması zahmetli bir iş olduğu halde insanları davet etmenin en güzel yolu olarak tarihdeki yerini almış ve günümüze kadar bu yeri korumayı başarmıştır. Kağıdın icadı, matbaanın icadı ve gelişmesi ile daha hızlı ve stoklu üretim sayesinde. Müşterilerine davetiye kataloğuyla beğeni kolaylığı sağlayan ve hatta internet üzerinden evinizde veya ofisinizde oturduğunuz yerden sipariş etme şansı veren günümüz teknolojisi www.mutlulugadavetiye.com adresinde sizlere bir günde beğendiğiniz davetiyeyi ulaştırmaktadır.