Facebook Twitter Instagram
Davetiye Modelleri Nikah Şekerleri Bebek Şekerleri Sünnet Şekerleri

Kağıdın tarihi ve davetiyedeki önemi

Davetiyenin günümüze taşınmasında ve hızlı üretime geçilmesinde kağıdın icat edilmesi büyük rol oynamıştır.

Kağıt ilk olarak MÖ 4000´li yıllarda Mısır´lıların Papirüs isimli bitkinin kamışlarının uygun boyutlarda kesilerek düz tabaka haline getirilmesiyle yapılmıştır. Kağıt manasına gelen paper kelimesinin de papirüsden türediği bilinmektedir.

Papirüsten önce kullanılan parşömen (Hayvan derisinden yapılan yazı tabakası) papirüsle beraber kullanılmaya devam etmiştir. Papirüsten daha dayanıklı ve kalıcı olan parşömen üretimi zor olmasına rağmen daha dayanıklı olduğu için kullanılmaya devam etmiştir.

Günümüzdeki kağıdın ilk yapımı MS 105 yılında Çin´li saray görevlisi Tsai Lun adında bir genç tarafından yapıldığı zannedilmektedir. Tsai Lun ağaç kabuklarını lifli bazı karışımlarla yuğurarak hamur haline getirmiş ve ilk kağıt hamurunu elde etmiştir. Kağıt hamurunu tabakalara dökerek kurutmuş ve bunları ağır silindirlerde düzeltip inceltmiştir. Böylelikle Tsai Lun ilk kağıt tabakasını üretmiştir. Çin´de üretilen kağıdın sırrı yüz yıllarca saklanmıştır. Taki Semerkant ile Çin arasında çıkan Talas Meydan Muharebesi MS 751 yılında kağıdın sırrını Semerkant´lılara taşımıştır. Çin´li esirler tarafından özgürlükleri karşılığında Semerkant´lılara öğretilen kağıt yapımı Semerkant´ta kağıt üretimi merkezinin kurulmasını sağlamıştır. MS 754 yılında Abbasi Hükümdarı Harun Reşit tarafından Bağdat´da kurulan kağıt üretiminin ardından Şam´da ve Mısır´da da kağıt üretimi yapılmaya başlamıştır. Kuzey Afrika´nın araplar tarafından feth edilmesi Kuzey Afrika´yada kağıt üretiminin yayılmasını sağlamıştır. MS 711 Yılında Endülüs Emevileri´nin İspanya´yı feth etmesiyle kağıt üretimi Avrupaya´da taşınmış olur. En son Avrupa´ya taşınmasına rağmen Avrupa´nın birçok ülkesinde üretim yapılmıştır.

Kağıdın Dünya´ya yayılması ile edebiyat, sanat ve teknolojinin yayılması hızlanmıştır. Kağıt yüzyıllardır insanlığa büyük hizmetler veren müthiş bir buluştur. Matbaanın icadı ile adeta kendini tamamlayan kağıt insanlığı geleceğe taşımış ve taşımaya devam etmektedir.